Emtia Nedir, Emtia Malları Neledir, Emtia Özellikleri

Emtialar, alınıp satılabilen hammaddeler veya tarım ürünleridir.

Emtia malları, mısır, un, yağ ve metaller gibi hammaddelerdir. Emtia ticareti, bu hammaddelerin alım satımıdır. Bazen malların fiziksel ticaretini içerir. Ancak daha sık olarak, belirli bir tarihte belirli bir fiyattan bir emtia almayı veya satmayı kabul ettiğiniz vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla olur.

Emtialar, portföyünüze çeşitlilik katabilir ve bir enflasyon riskinden korunma sağlayabilir. Bununla birlikte, emtialar oldukça değişkendir. Hava olayları ve siyasi çekişmeler gibi genellikle tahmin edilmesi zor olan faktörlerin fiyatlar üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinden, emtia ticareti karmaşıktır.

En yaygın emtia örnekleri arasında değerli metaller (altın, gümüş, platin), pamuk, buğday, sığır, kereste, petrol, doğal gaz, kahve, şeker bulunur.Emtia ticaretinin nasıl çalıştığının temellerini ve emtialara yatırım yapmanın bazı alternatif yollarını öğrenmek için sayfamızı okumaya devam edin.

Emtia Ticareti Nedir?

Bir süpermarkette bir koçan mısır veya bir torba buğday unu aldığınızda, bunların nerede yetiştirildiğine veya öğütüldüğüne muhtemelen pek dikkat etmezsiniz. Çünkü hem mısır hem de un metadır. Emtia ticareti, bu değiştirilebilir malzemelerin toplu olarak alınıp satılmasıdır. Genellikle bu hammaddeler, üretilen ürünlerin yapı taşlarıdır.

Emtia tüccarları, emtia fiyatının nasıl hareket edeceğine bahse girer. Bir emtianın fiyatının artacağını düşünüyorsanız, vadeli işlem satın alırsınız veya uzun sürersiniz. Fiyatın düşeceğini düşünüyorsanız, vadeli işlemler satarsınız veya açığa çıkarsınız.

Fiziksel emtia alıp satarak emtia ticareti yapmak mümkün olsa da, vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla ticaret yapmak çok daha yaygındır. Bu anlaşmalar, bir varlığın gelecekte belirli bir tarih için teslim şartlarını belirtir. Genellikle üreticiler veya büyük endüstriyel tüketiciler tarafından fiyatların artması veya azalması durumunda bir risk yönetimi aracı olarak kullanılırlar.

Vadeli işlem sözleşmeleri genellikle emtia borsalarında işlem görür. ABD'deki en büyük iki borsa Chicago Ticaret Borsası ve New York Ticaret Borsasıdır.

Emtia Türleri Nelerdir?

Yatırımcılar emtiaları sert ve yumuşak olmak üzere iki kategoriye ayırır. Sert mallar bulmak için madencilik veya sondaj gerektirir. Yumuşak mallar yetiştirilir veya çiftlikte yetiştirilir. Dört ana emtia türü vardır.

1. Tarım ürünleri: Yumuşak mallar. Bunlara kahve, mısır, buğday, soya fasulyesi, pamuk ve kereste gibi ürünler dahildir.

2. Hayvancılık ve et: Yumuşak mallar. Bunlara canlı sığır, sığır eti, domuz karınları ve süt dahildir.

3. Enerji ürünleri: Sert emtialar. Bunlara ham petrol, doğal gaz, kurşunsuz benzin, propan, etanol ve kömür dahildir.

4. Metaller: Sert emtialar. Altın ve gümüş gibi değerli metalleri ve bakır, alüminyum ve paladyum gibi endüstriyel metalleri içerir.

Emtia ve Borsa

Emtia fiyatları, arz ve talepteki değişiklikler nedeniyle genellikle çılgınca dalgalanır. Örneğin, belirli bir mahsulün büyük bir hasadı olduğunda, fiyat genellikle düşer. Bir kuraklık olduğunda, arzın düşeceği korkuları nedeniyle fiyatlar genellikle yükselir.

Benzer şekilde, soğuk havalarda ısınma amaçlı doğalgaza olan talep artmaktadır. Bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor. Ancak kışın sıcak bir hava, fiyatları düşürebilir.

Yine de, merkez bankaları için rezerv varlık olarak da hizmet eden altın gibi bazı emtialar nispeten istikrarlıdır. Ancak genel olarak emtialar, hisse senetlerinden veya tahvillerden önemli ölçüde daha değişkendir.

Bazı yatırımcılar çeşitlendirme için emtia ararlar. Emtiaların hisse senetleriyle genellikle negatif bir korelasyonu (fiyatları farklı yönlerde hareket eder) veya düşük bir korelasyonu (fiyatları birbiriyle paralel hareket etmez) vardır.

Örneğin, petrol ve hisse senetleri negatif bir korelasyona sahip olma eğilimindedir. Bu, yükselen petrol fiyatlarının geleneksel olarak daha zayıf bir borsayla bağlantılı olduğu anlamına geliyor. Aynı şekilde, petrol fiyatları düşük olduğunda borsa genellikle daha güçlüdür.

Bu nedenle, emtialar popüler bir borsa riskinden korunma aracıdır. Örneğin, bir ayı piyasası sırasında birçok yatırımcı altına akın eder. Emtialar aynı zamanda yaygın bir enflasyon riskinden korunma yöntemidir. Yüksek enflasyon genellikle emtia fiyatlarının yükselmesine neden olur; hisse senetleri ve tahviller enflasyon daha düşük olduğunda daha iyi performans gösterir.